Logo BIP
Herb
Biuletyn Informacji Publicznej
Urzędu Gminy Przechlewo

Wyszukiwanie zaawansowane

Menu przedmiotowe

Tagi

Zakup preferencyjny węgla w gminie Przechlewo

Gmina Przechlewo włączyła się w akcję dystrybucji węgla. Mieszkańcy mogą już składać wnioski o zakup węgla. Do zakupu preferencyjnego paliwa stałego (węgla kamiennego) dla gospodarstw domowych są uprawnione osoby fizyczne, które spełniają warunki upoważniające do otrzymania dodatku węglowego.

Gmina Przechlewo włączyła się w akcję dystrybucji węgla. Mieszkańcy mogą już składać wnioski o zakup węgla. Do zakupu preferencyjnego paliwa stałego (węgla kamiennego) dla gospodarstw domowych są uprawnione osoby fizyczne, które spełniają warunki upoważniające do otrzymania dodatku węglowego. Węgiel będzie można nabyć w dwóch asortymentach: orzech i groszek, a ilości możliwe do zakupienia przez gospodarstwo domowe w ramach zakupu preferencyjnego to:

- do 1,5 tony do 31 grudnia 2022

- i do 1,5 tony od 1 stycznia 2023 r.

Gmina sprzedaje paliwo stałe – węgiel w ramach zakupu preferencyjnego po cenie nie wyższej niż 2000 zł brutto. Do powyższej ceny nie jest wliczony koszt transportu paliwa stałego z miejsca składowania w gminie do gospodarstwa domowego – będzie to stanowiło dodatkowy koszt zakupu węgla przez gospodarstwo domowe.

Wnioski można złożyć:

1. za pomocą Platformy ePUAP,

2. osobiście w Urzędzie Gminy w Przechlewie

3. lub za pośrednictwem operatora pocztowego.

Wzór wniosku  dostępny jest do pobrania TUTAJ - POBIERZ WNIOSEK lub w wersji papierowej - w siedzibie Urzędu Gminy w Przechlewie.

Procedura postępowania i weryfikacji wniosków:

1. Wniosek o zakup preferencyjny paliwa stałego dla gospodarstwa domowego jest składany do Wójta, w gminie właściwej ze względu na miejsce zamieszkania osoby fizycznej w gospodarstwie domowym, która spełnia warunki uprawniające do dodatku węglowego, o którym mowa w art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 5 sierpnia 2022r. o dodatku węglowym ( Dz.U. poz. 1692 i 1967).

2. Zgodnie z ustawą z dnia 27 października 2022r. o zakupie preferencyjnym paliwa stałego dla gospodarstw domowych ( DZ.U. z 2022r. poz. 2236) zakup paliwa przez gminę będzie realizowany od podmiotu wskazanego przez ministra właściwego do spraw aktywów państwowych.

3. Gmina nie ma wpływu na jakość zakupionego paliwa stałego. Certyfikat jakości paliwa stałego otrzymanego przez gminę od podmiotu sprzedającego paliwo stałe, zostanie opublikowany na stronie internetowej gminy i w BIP-ie.

4. Zakup preferencyjny paliwa stałego dla gospodarstwa domowego będzie realizowany w cenie 2.000 zł brutto za 1000kg.

5. Cena zakupu paliwa stałego, o którym mowa w punkcie 4, nie obejmuje kosztów transportu paliwa stałego z miejsca składowania w gminie do gospodarstwa domowego. Koszt transportu ponosi wnioskodawca.

6. Złożony wniosek o zakup preferencyjny podlega weryfikacji na zasadach określonych w art. 12 ustawy z dnia 27 października 2022r. o zakupie preferencyjnym paliwa stałego dla gospodarstw domowych.

7. Po pozytywnej weryfikacji wniosku wystawiana jest na rzecz wnioskodawcy faktura VAT za wnioskowane paliwo stałe.

8. O wystawionej fakturze wnioskodawca zostanie poinformowany przez pracownika Urzędu Gminy w Przechlewie na adres poczty elektronicznej lub telefonicznie na nr telefonu, podany we wniosku o zakup preferencyjny paliwa stałego dla gospodarstwa domowego.

9. Wpłaty za zakup preferencyjny paliwa stałego należy dokonać przelewem bankowym na rachunek bankowy gminy nr Bank Spółdzielczy w Człuchowie 31 9326 0006 0060 0109 2000 0010

10. Po uiszczeniu należnej opłaty mieszkaniec otrzyma potwierdzenie wydane przez Urząd Gminy, na podstawie którego będzie uprawniony do odbioru węgla we wskazanym punkcie na terenie Gminy Przechlewo. Dane osoby uprawnionej do odbioru zostaną również przekazane do firmy, zajmującej się dystrybucją paliwa stałego na terenie gminy Przechlewo.

Uwaga: Sprzedaż węgla na zasadach preferencyjnych przez Gminę Przechlewo we współpracy z lokalnym składem węglowym uzależnione będzie od otrzymania węgla od wyznaczonych spółek rządowych.

Certyfikat Nr 221104065F - groszek (frakcja 8 - 25 mm)

Certyfikat Nr 2211040660 - orzech (frakcja >25 mm)


Metadane - wyciąg z rejestru zmian

Osoba odpowiadająca za treść informacji

Iwona Winkowska-Pietucha

Data wytworzenia:
18 lis 2022

Osoba dodająca informacje

Maciej Galas

Data publikacji:
18 lis 2022, godz. 11:26

Osoba aktualizująca informacje

Dariusz Szopiński

Data aktualizacji:
30 lis 2022, godz. 11:04